Polskie zamki
Aktualizacja 2024-05-18
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blankKowalewo Pomorskie - Česká verzeKowalewo Pomorskie - Deutsch

Zamek w Kowalewie Pomorskim

 (Kowalewo Pomorskie • Schönsee) 

Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo

Nazwy podobne do Kowalewo Pomorskie • Schönsee:    Kowal · Schöneck · Schönberg · Schönwasser ·


pLokalizacja zamku na mapie Polskiierwszą strażnicę Krzyżacy wznieśli na miejscu grodu w końcu pierwszej połowy XIII wieku. Prawdopodobnie było to założenie drewniano-ziemne bez elementów murowanych. Między 1272 a 1275 rokiem utworzona została nowa komturia z siedzibą w Kowalewie i niedługo potem rozpoczęto wznoszenie murowanego zamku. W 1288 roku komturem został mianowany Arnold Kropf, a około 1290 roku prawdopodobnie budowę ukończono.
Główną częścią założenia był czteroskrzydłowy zamek właściwy założony na planie zbliżonym do kwadratu. Posiadał niewielki dziedziniec z krużgankami, a wjazd prowadził od południowego-zachodu. Właściwy zamek był otoczony dodatkowym pierścieniem murów, które stworzyło obszerny obszar międzymurza, szczególnie od strony zachodniej. Na kompleks zamkowy składały się także dwa przedzamcza otoczone 
Zamek w Kowalewie Pomorskim
Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, VII 2020
odrębnymi obwodami murów, oba znajdowały się na południowy-zachód od głównego zamku. Wszystkie trzy części były od siebie oddzielone fosami, a od miasta oddzielał je dodatkowy mur i nawodniona fosa.
Podczas wojen Władysława Łokietka z Krzyżakami zamek w Kowalewie został przez wojska królewskie w 1330 roku oblężony i uszkodzony, jednak z powodu braku silnego sprzętu oblężniczego nie został zdobyty. Przed 1410 rokiem komturem kowalewskim był von Viltz, który w bitwie pod Grunwaldem poległ. Uzbrojenie warowni w tym czasie było dość silne, jednak załoga pozostała w zamku nieliczna, po porażce Krzyżaków do opanowania zamku wystarczyło dwóch polskich rycerzy Mikołaj Pilewski i Jan z Pułkowa. Zamek znalazł dostał się w ręce polskie, a król nadał go wraz z pobliskimi ziemiami kanclerzowi koronnemu, biskupowi Mikołajowi Trąbie.
Jednak już w końcu 1410 roku Krzyżacy ściągając posiłki inflanckie Kowalewo odzyskali. Pierwszy pokój toruński utrzymał Kowalewo w granicach państwa krzyżackiego. Podczas kolejnej wojny z zakonem w 1422 roku Władysław Jagiełło przypuścił 
Zamek w Kowalewie Pomorskim
Zamek w Kowalewie Pomorskim na zdjęciu z 1918 roku
na zamek oblężenie, które trwało osiem dni, jednak twierdzy bronionej pod dowództwem komtura toruńskiego Marcina von Kemnete nie zdobyto.
Podczas wojny trzydziestoletniej wojska Związku Pruskiego łatwo zdobyły zamek w 1454 roku. Kazimierz Jagiellończyk nakazał zamek w Kowalewie, podobnie jak wiele innych, zburzyć, jednak nie doszło do tego. W 1457 roku utworzono w Kowalewie starostwo, a pierwszym starostą został za zasługi wojenne Oldrzych Czerwonka.
W 1618 roku zamek był zaniedbany, w związku z czym sąd grodzki miał zostać przeniesiony do Radzynia Chełmińskiego. Podczas wojen ze Szwedami zamek znacznie ucierpiał, przeprowadzono jednak tylko niewielkie prace remontowe. Dopiero w 1685 roku zdecydowano się na odbudowę, która nie została jednak ukończona. Do 1772 roku użytkowany był przez starostów, ale w tym czasie był już tak zniszczony, że został opuszczony. W 1820 roku całe założenie, choć zrujnowane, istniało jeszcze, co zostało ujęte w inwentaryzacji T.J.Giesego. Kilka lat później rozpoczęto stopniową rozbiórkę, 
Zamek w Kowalewie Pomorskim
fot. ZeroJeden, VI 2008
używając materiał do budowy szosy. W połowie XIX wieku wzniesiono na terenie podzamcza nowe budynki, a do końca XIX wieku rozebrano resztę zabudowań zamkowych pozostawiając mury obwodowe podzamcza oraz jeden filar gdaniska. Z biegiem lat jednak i mury podzamcza przestały istnieć.
Obecnie teren podzamcza jest całkowicie zabudowany, a w miejscu zamku właściwego, prawdopodobnie tam, gdzie wcześniej stała wieża zamkowa, wzniesiono wieżę ciśnień.
Zamek w Kowalewie Pomorskim - Widok od wschodu, fot. ZeroJeden, VIII 2000 Zamek w Kowalewie Pomorskim - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, VII 2020 Zamek w Kowalewie Pomorskim - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, VII 2020 Zamek w Kowalewie Pomorskim - Zamek w Kowalewie Pomorskim na zdjęciu z 1918 roku Zamek w Kowalewie Pomorskim - Mury podzamcza, fot. ZeroJeden, VI 2008 Zamek w Kowalewie Pomorskim - Widokówka z okresu międzywojennego Zamek w Kowalewie Pomorskim - fot. ZeroJeden, VI 2008 Zamek w Kowalewie Pomorskim - Fragment murów miejskich na styku zamku i miasta, fot. ZeroJeden, VI 2008 Zamek w Kowalewie Pomorskim - fot. ZeroJeden, VI 2008 Zamek w Kowalewie Pomorskim - Mury przedzamcza, fot. ZeroJeden, VI 2008 Zamek w Kowalewie Pomorskim - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, VII 2020 Zamek w Kowalewie Pomorskim - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, VII 2020 Zamek w Kowalewie Pomorskim - Plan sytuacyjny zamku i fragmentu miasta według Conrada Steinbrechta  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=173&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(173);return false;'>źródło</a>] Zamek w Kowalewie Pomorskim - Plan sytuacyjny zamku w Kowalewie Pomorskim, 'Die Bau- und Kunstdenkmäler des Kreises Thorn', 1889 Zamek w Kowalewie Pomorskim - Pozostałość zamku w Kowalewie, 'Die Bau- und Kunstdenkmäler des Kreises Thorn', 1889





Pokaż na mapie